Nasza "Piątka"

  • TURNIEJ BRD ELIMINACJE POWIATOWE

    Nasza szkoła była gospodarzem Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla siedleckich szkół.

    Uczniowie zmagali się ze znajomością przepisów ruchu drogowego, oraz umiejętnością jazdy po torze sprawnościowym. Drużyny składały się z dwóch grup.

    I grupa - uczniowie w wieku 10 - 12 lat (drużyna 4 osobowa)

    II grupa - pozostali uczniowie (drużyna 3 osobowa).

    ZWYCIĘZCY W GRUPIE I 

    1. Miejsce Szkoła Podstawowa nr 5

    drużynę reprezentowali: 

    Alicja Żelazo

    Julia Strzalińska

    Karol Duło

    Jakub Piórko

    2. Miejsce Szkoła Podstawowa nr 10

    3. Miejsce Szkoła Podstawowa nr 1

     

    ZWYCIĘZCY W GRUPIE II

    1.Miejsce Szkoła Podstawowa nr 7

    2.Miejsce Szkoła Podstawowa nr 5

    drużynę reprezentowali:

    Gabriela Bosek

    Jakub Woźnica

    Szymon Jaworski

    3. Miejsce Szkoła Podstawowa nr 1

     

    Nauczycielem przygotowującym drużyny była p. Monika Mućko

  • Stypendia Prezydenta Miasta Siedlce

    Po raz kolejny zostały przyznane stypendia Prezydenta Miasta Siedlce

    Dnia 26 marca 2024 r. w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych dla wszystkich stypendystów za I semestr roku szkolnego 2023/2024.

    Stypendium I stopnia otrzymało 54 uczniów, a II stopnia 24 uczniów naszej szkoły.

    Wszystkim Stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych, sportowych i artystycznych.

  • "Lekcja ciepła" w klasie IIc

        Uczniowie klasy II c  Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach, pod opieką wychowawczyni, przeprowadzili doświadczenie z wodą zimną i gorącą, poznając zasady działania ciepła systemowego. Doświadczyli, że gorąca woda uległa ochłodzeniu o 6 stopni Celsjusza podczas ogrzewania zanurzonych w niej dłoni. Temperatura zimnej wody, w drugim naczyniu, wzrosła o 3 stopnie Celsjusza ogrzana dłońmi dzieci. Uczniowie z przejęciem wypowiadali się o odczuwaniu ciepła i zimna czerpanych z dłoni kolegów i koleżanek stojących w kręgu. Dzieci w naszej klasie uwielbiają doświadczenia!

        Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali bajki p.t. „Czerwony Kapturek w mieście”.  W toku zajęć prawidłowo formułowali wnioski i chętnie wymieniali się spostrzeżeniami.

    Tematem pracy plastycznej stały się słowa kota Kluchy z bajki o Czerwonym Kapturku:
     „Ja wiem skąd bierze się ciepło!”

    Opis doświadczenia przesłaliśmy do Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach w związku z VI edycją projektu p.t.: „Lekcje ciepła”. Dzieci otrzymały nagrody książkowe, komiksy i kolorowanki.

    Szkoła Podstawowa nr 5 w Siedlcach otrzymała dyplom  i podziękowanie za udział w konkursie i propagowanie pro-ekologicznych zachowań.

  • Wiosenne akcje biblioteczne dla klas 1-5

    Z okazji Światowego Dnia Poezji oraz Pierwszego Dnia Wiosny, wspólnie świętowaliśmy nadejście wiosny poprzez literaturę! Oto krótka relacja z naszych wydarzeń:

    Wystawa „Wiosną poezja rozkwita” - uczniowie mieli okazję zapoznać się z wybranymi dziełami poetów, które oddają piękno i energię wiosny.

    Akcja Czytelnicza "Wiosenne Wiersze: Czytaj i Rozkwitaj" - uczniowie losowali wiersze nawiązujące do tematyki wiosennej. Ta akcja czytelnicza miała na celu promowanie czytelnictwa wśród naszych uczniów, inspirując ich do odkrywania piękna wierszy o wiośnie.

    Pachnące Wyzwanie Czytelnicze: Pokoloruj Kwiatka przez Czytanie! Za każde 20-minutowe czytanie uczniowie mogli pokolorować wybranego przez siebie kwiatka na specjalnie przygotowanej karcie wyzwań czytelniczych. To było proste, ale zarazem piękne wyzwanie.

    Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w naszych wiosennych akcjach bibliotecznych! Wspólnie świętowaliśmy nadejście wiosny poprzez literaturę, co sprawiło nam wiele radości.

    Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach w bibliotece!

  • Michał Ładziak Finalistą V edycji konkursu InstaLogik 2023/2024

    Michał Ładziak z klasy 7b uzyskał tytuł Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 7 SP w V edycji trzyetapowego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik 2023/2024.

    Gratulujemy!

    InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8  zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem. Opiekun - Agnieszka Wołek

  • Wspomnienie o Panu Grzegorzu Rostku

    Tekst Wspomnienia: Grzegorz Staręga

               Grzegorz Rostek urodził się w roku wybuchu II wojny światowej w dzielnicy Siedlec zwanej Rozkoszą. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął edukację w Szkole Podstawowej nr 5 , do której wrócił po latach już jako nauczyciel wychowania fizycznego. Był rok 1969, na salę gimnastyczną przeznaczono jedną z sal lekcyjnych, siłą rzeczy gro zajęć sportowych odbywało się na żużlowym boisku przed szkołą. Za sprawą Pana Grzegorza owe boisko zimą zamieniało się w lodowisko, a że dawniej zimy były tęgie, jeszcze w kwietniu rąbano tafle kry lodowej, aby móc pograć w piłkę.

    Po wybudowaniu nowego budynku szkoły w latach siedemdziesiątych, Pan Rostek zabrał się do urządzania nowego boiska  na dokupionym przez władze oświatowe polu. W dużej mierze była to ręczna robota. Dzięki temu warunki do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego znacznie się poprawiły. Nowa sala o wymiarach 10 x 9 metrów, duże boisko i trochę terenu zielonego wokół szkoły pozwalały bardziej koncentrować się na sporcie. Uczniowie  zaczęli odnosić cały szereg sukcesów w sporcie szkolnym i nie tylko. Szczególny splendor przynosiły szkole osiągnięcia w „Złotym Krążku”, „Błękitnej Sztafecie”, jeździe szybkiej na lodzie czy w narciarstwie. To z inicjatywy Pana Grzegorza Rostka  uczniowie w okresie ferii zimowych wyjeżdżali na obozy narciarskie do Jurgowa. W tym czasie zaczęła się też Jego pasja do dokumentowania nie tylko życia szkoły, ale też i miasta rodzinnego – Siedlec.

    Kolejnym wyzwaniem było tworzenie nowo powstałej szkoły. Jako wicedyrektor SP 8 od roku 1990 zaczął nowy okres w swoim życiu. Dużo czasu zajmowało  tworzenie i prowadzenie  placówki wspólnie z dyrektorem Januszem Dudewiczem. Przez 8 lat pracy w nowej szkole Pan Grzegorz dał się poznać jako dobry organizator, ale od sportu nigdy nie odszedł mobilizując nowe środowisko do aktywności na rzecz rozwoju  fizycznego dzieci i młodzieży.

    Po przejściu na emeryturę nadal pozostawał aktywny. Bardzo często można było Go spotkać, jak przechadzał się po Siedlcach fotografując zaułki i zakamarki naszego miasta. Dokumentował też nowo powstałe obiekty oraz to, jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat. Efektem tej pasji są albumy wydawane i promowane przez nasze archiwum.

    Może mało kto wie, ale kolejnym zamiłowaniem Grzegorza Rostka było malarstwo. Szczególnie upodobał sobie pejzaże. Jego prace zdobią ściany mieszkań rodziny i przyjaciół.

    Ostatnio pracował nad wydaniem historii szkół siedleckich - SP 5 i SP 8, z którymi był związany emocjonalnie. Opisywał historyczne zdjęcia, aby usystematyzować  wydarzenia z życia tych placówek, a przede wszystkim upamiętnić ludzi, których spotkał na swojej drodze. Znał ich wielu, wszystkich pamiętał, a i ludzie Go znali i niezwykle cenili, bo był wspaniałym człowiekiem o wielu zainteresowaniach, zawsze gotowym do rozmów i wszelkiej pomocy.

    Rozmowę z Panem Grzegorzem Rostkiem przeprowadziła Pani Elżbieta Tyrawska wieloletnia nauczycielka języka polskiego w SP5.

    (Wywiad z publikacji 80 lat Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach, Rozmowy o szkole).

  • Konkurs plastyczny "Wielkanocne Tradycje"

    Dnia 19 marca 2024 roku w Małej Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Sienkiewicza 63 w Siedlcach miała miejsce uroczystość wręczenia nagród z okazji konkursu plastycznego "Wielkanocne Tradycje ".

    Uczennice naszej szkoły zdobyły wysokie miejsca i otrzymały cenne nagrody w kategorii wiekowej 4-7:

    Nikola  Witczuk kl.7a - I miejsce;

    Klaudia Uruszczak kl. 7b - II miejsce;

    Pola Kaliniak kl. 5d - wyróżnienie.

    Serdecznie Gratulacje

    Nagrodzone prace uczennic i uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w/w konkursie zostały zaprezentowane na wystawie w Małej Galerii Sztuki.

    Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.

  • II Świetlicowy Turniej Szachowy

    Dnia 15 marca 2024r w naszej szkole odbył się II Świetlicowy Turniej Szachowy.

    Arbitrem w powyższym przedsięwzięciu był Pan Tomasz Sikorski.

    Nad całością imprezy czuwali pani Julita Poszalska i Pan Marcin Szarejko.

    Wyniki przedstawiają się następująco:
    I miejsce Mikołaj Kucharski z kl. IVB
    II miejsce Roksana Stańczyk z kl. IIE
    III miejsce Dawid Trochimiuk z kl. IIE

     

    GRATULUJEMY

  • Wycieczka do Warszawy (15 marca).

    Klasy Ic i IIIc wraz z wychowawcami,
    panią Joanną Sadowską i panią Janiną Skowrońską,
    wyruszyły na wycieczkę do Warszawy.

    Program wyjazdu był niezwykle ciekawy.

    Uczestnictwo w musicalu pt. „Piotruś Pan”, niezwykłym familijnym spektaklu.

     Zrealizowany w rewolucyjnej dla musicalu technologii 3D.
    Muzyczna opowieść o chłopcu, który nie chce dorosnąć, to efekt współpracy Janusza Józefowicza (reżyseria), Janusza Stokłosy (muzyka) i Jeremiego Przybory (libretto).

    Wizyta w Centrum Pieniądza NBP – zwiedzanie z animatorem obejmuje najważniejsze sale Centrum Pieniądza NBP i najciekawsze eksponaty.Między innymi wizyta w skarbcu.

    Klasy były bardzo zadowolone.

  • Doświadczenia klas 3b i 2b.

    Nauka poprzez bezpośrednie doświadczanie to ulubiona forma zajęć uczniów klasy 3b i klasy 2b.

    W minionym tygodniu mieli ku temu dwie okazje - zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej o historii pisma, wizyta w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie oraz udział w spektaklu pt. Piotruś Pan w teatrze Buffo.

    Ewa Markiewicz

  • Mini siatkówka chlopców

    W dniu 13 marca w naszej szkole odbyły się Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w mini-piłce siatkowej chłopców. Do rywalizacji przystąpiło 13 zespołów z siedleckich szkół.
     

    Pierwsze miejsce wygrywając wszystkie mecze zajął zespół SP 5 I w składzie :

    1. Celiński-Drozd Jakub VIc

    2. Grzyb Kamil VIc

    3. Rosa Wiktor VIc

    4. Świderski Julian VIc

    5. Zacharczuk Wojciech VIc

    6. Zelent Wojciech VIc

    7. Jaśkiewicz Wiktor VIb

    8. Sobiczewski Tomasz VIb

    9. Tarasiuk Jakub VIe

    10. Zbucki Szymon VIc

    Trenerem  zespołu był Paweł Kulik

     

    1 miejsce SP5 I

    2 miejsce SP8

    3 miejsce  SP1

    4 miejsce SP9

    Drugi  zespół SP 5 II sprawił nam bardzo miłą niespodziankę zajął 2 miejsce w fazie grupowej i awansował do rundy następnej. Zespół złożony  z  uczniów klas 4A, 4B, 4D i VIC uplasował się na miejscach 5-6.  

     

    1. Klewek Wojciech IVb

    2. Siekierka Szymon IVb

    3. Sikorski Julian IVb

    4. Karpiarz Stanisław IVb

    5. Błotny Aleksander VIc

    6. Zola Denys IVa

    7. Olszewski Wiktor IVd

    8. Zawadzki Oskar IVd

    9. Chojecki Jakub IVd

    Opiekunami zespołu SP 5 II byli nauczyciele Grzegorz Dąbrowski i Paweł Kulik

     

    Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy sukcesów na zawodach regionalnych.

  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    Dnia 29 lutego 2024 roku wszyscy uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w apelu w związku z przypadającym 1 marca „Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.  Święto to obchodzone  corocznie od 2011 roku, ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. 
    Celem apelu było upamiętnienie „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, kształtowanie postaw patriotycznych oraz upowszechnianie wiedzy wśród uczniów o żołnierzach antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o niepodległość Polski.

    W trakcie montażu słowno-muzycznego uczniowie przybliżyli sylwetki bohaterskich „Niezłomnych”, którzy ginęli za sprzeciwianie się narzuconemu systemowi komunistycznemu. Całość apelu została uświetniona pieśniami  w wykonaniu wokalistów oraz chóru szkolnego.  W pięknych i patriotycznych wierszach, pieśniach żołnierskich i prezentacji multimedialnej uczniowie oddali hołd tym bohaterem. Uroczystość poświęcona ”Żołnierzom Wyklętym” była dla dzieci i młodzieży naszej szkoły ciekawą lekcją historii oraz wzruszającym przeżyciem artystycznym. 

  • Miejskie zawody w siatkówce

    6 marca w naszej szkole odbyły się miejskie zawody w siatkówce dziewcząt klas 4-6.

    Do rywalizacji przystąpiło 12 drużyn.

    Po emocjonującej grze nasz I skład zajął 2 miejsce, a II skład 3 miejsce!!!

    Gratulujemy sukcesu młodym siatkarkom

  • Dzień Kobiet 2024

  • Dla ÓSMOKLASISTÓW - darmowy webinar "przed egzaminem"

    Zachęcamy uczniów ósmej klasy do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarze, aby mogli oni wzmocnić swoje umiejętności matematyczne i zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie lepszych wyników na egzaminie ósmoklasisty.

    Webinar będzie dotyczył przygotowań do egzaminu ósmoklasisty z matematyki.

    Grafiki do wykorzystania przy publikacji udostępniamy na dysku Google:

    https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1jbM--6R4Th7iL2ptb9WT5__JflZNg2Q1

    Dziękujemy i życzymy sukcesów wszystkim uczniom przygotowującym się do egzaminów.


    W ten czwartek (7.03.2024r.) na webinarze ZDAY ciąg dalszy o figurach geometrycznych! Poznasz wiedzę niezbędną do obliczeń na egzaminie.

    Karol Wilczyński przypomni, jak obliczać pola i obwody poszczególnych figur.
    Zdradzi także, jakie “pułapki” mogą pojawić się na egzaminie.
    Odbędzie się też konkurs dla uczestników.

    To wszystko już w czwartek 7 marca o 19:00.
    Zapisz się i weź udział w bezpłatnym webinarze: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

     

    Zachęcamy do uczestnictwa uczniów klas ósmych.

  • Pierwszaki na pierwszej wycieczce

    28 lutego uczniowie klasy 1a i 1b uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Odwiedzili interaktywny dom koziołka lubelskiego, gdzie poznali historię herbu Lublina i wykonali pieczęć z herbem. Odważni mieli możliwość dotknięcia czarciej łapy!!! Wszystkie dzieci dostały piękny, świecący w ciemności kamyczek na szczęście. Kolejną atrakcją była piękna bajka muzyczna „O krasnoludkach i sierotce Marysi” w Operze Lubelskiej. Po spektaklu uczniowie mieli możliwość spotkania z aktorami. Chętni otrzymali autografy i pamiątkowe zdjęcia. To był udany, pełen atrakcji dzień.

  • Podziękowanie dla SP5

  • CHALLENGE DYREKTORA SP5

  • "Wiersz o zimie"

    15 lutego 2024 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski p.t.: „Wiersz o zimie”. Uczniowie klas I, II i III wspaniale zaprezentowali zgromadzonej publiczności piękne, polskie wiersze opowiadające o urokach śnieżnej i mroźnej zimy. Uczestnicy zadbali również o strój sceniczny, aby podkreślić charakter swojego występu.
    Jury, w składzie P. Moniki Całki-Stańczuk  - nauczyciela języka polskiego i P. Moniki Zaczkiewicz – wychowawcy klasy II, wyłoniło zwycięzców.

    I miejsce  -  Gabriela Filipczak, kl. IIc
    II miejsce  -  Zuzanna Wasiluk, kl. IIId
    II miejsce  -  Jakub Bosek, kl. IIIb
    III miejsce  -  Gaja Skwira, kl. Ib

    Serdecznie gratulujemy!!!

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki oraz pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.  Uczniów biorących udział w uroczystym wydarzeniu gościnnie przyjęła klasa IIc.

    Zapraszam do obejrzenia albumu fotograficznego.

    Monika Zaczkiewicz

  • Muzyka folklorem malowana - koncert i lekcja pokazowa.

    15 lutego klasa Ic wraz z wychowawcą Joanną Sadowską Wołowską przygotowała dla uczniów klas I-III koncert i lekcję pokazową "Muzyka folklorem malowana".

    Dzieci zaprezentowały szereg utworów ludowych, zapoznały przybyłych gości z takimi pojęciami jak - folklor, kultura ludowa, etnografia, polskie tańce ludowe. Dzieci wysłuchały fragmentów występów  Mazowsza i Śląska, dwóch największych zespołów ludowych w Polsce, oraz poznały postać Oskara Kolberga. 

    Klasa Ic wykonała szereg utworów z regionu Mazowsza, Kujaw, Śląska oraz  pieśń w dialekcie góralskim. Dostępna też była wystawka rękodzieła ludowego, wyrobów z drewna, korali i haftów.

    Przybyli goście, a było to aż 6 klas edukacji wczesnoszkolnej, mogło także zobaczyć stroje ludowe krakowskie i podhalańskie.     

     

    Szczególne podziękowania kieruję w stronę wspaniałych rodziców klasy Ic, za dopilnowanie strojów i uczesanie dziewczynek. Pani Edycie Kułak szczególne podziękowania za wypożyczenia wianków i akcesoriów ludowych z zespołu Chodowiacy. 

    Mam nadzieję, że spotkanie to przybliżyło uczniom sp.nr 5 folklor, jego urodę i uniwersalne piękno. 

    Joanna Sadowska-Wołowska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza
    ul. gen. Orlicz-Dreszera 3
    08-110 Siedlce
  • +48 25 794 34 01
    +48 25 794 34 02

Galeria zdjęć